HTML Podstawy | #1 Czym jest HTML

Czym jest HTML ?

HTML nie jest językiem programowania. Jest to natomiast język kodowania który składa się ze znaczników (tagów). HTML (Hypertext Markup Language) jest to język dzięki któremu możesz kodować zawartość czy też strukturę strony internetowej.

Jak sugeruje tytuł, ten artykuł daje podstawy do zrozumienia HTML i jego funkcji.

Jak wygląda struktura HTML 5

<!DOCTYPE HTML>
<html lang="pl">
 <head>
  <meta charset=utf-8" >
  <title>Tytuł strony</title>
 </head>
<body>

  <p>Witaj na Mojej stronie</p>

</body>
</html>

Dobrze jeśli już mamy szkielet HTML przedstawię wam co znaczą poszczególne znaczniki.

DOCTYPE – doctype czyli typ dokumentu. Doctypy miały działać jako linki do zestawu reguł, których strona HTML musiała przestrzegać. Aktualnie nikt o to nie dba ale trzeba go użyć aby wszystko dobrze działało.

html – Można nazwać elementem bazowym który przechowuje całą zawartość strony. Wskazuje on gdzie zaczyna i kończy się kod HTML.

head – Tagi head przechowują treść strony którą chcesz użyć na stronie ale nie chcesz aby była widoczna dla odwiedzającego witrynę. Tą część kodu można nazwać kontenerem w którym możesz przechowywać między innymi użyte style, informacje o autorze strony, opis strony, który ma się pojawiać w wynikach wyszukiwania czy też deklaracje zestawu znaków i skryptów.

body – Inaczej ciało strony. Jest to część kodu który odwiedzający zobaczy na Twojej stronie. Możesz zaprezentować tam między innymi tekst, grafikę, wideo czy też ścieżkę dźwiękową. Wszystko co znajduje się w tagach body użytkownik zobaczy na stronie.

meta charset="utf-8" – Jest to kodowanie znaków dzięki temu zapisowi polskie znaki będą poprawnie interpretowane przez przeglądarkę internetową.

title – Ustawia tytuł strony, który jest tytułem wyświetlanym na karcie przeglądarki. Ten tag pokazuje również nazwę strony w wynikach wyszukiwania.

Już wiesz czym jest HTML do czego służy oraz jaką ma strukturę. W kolejnym wpisie opowiem więcej o HTML. Poznasz nowe znaczniki i ich rodzaje,